3 Ekim 2013 Perşembe


BİLİNMEYEN NO: 77

BEN GÜLÜŞÜNE ÖLDÜM,, O ÖLÜŞÜME GÜLDÜ,, FARKLIYDIK İŞTE..  

YA DA,, ARIZALI İLİŞKİYİ KURTARMA YOLLARI..

(ÖNCE KENDİ DOĞANI TANIMALISIN..)
   Sevgili arkadaşlar cuma hatırlatmaları bölümümüzde (spikerler gibi konuştum:) şu an bir istatistik yapsanız, ilk beş sorununuzdan biri çıkma ihtimali çok yüksek, çetrefilli bir konudan bahsetmek istiyorum..
 İlişkiniz konusunda; 'karşımdakini bir türlü anlayamıyorum..' şeklindeki cümleyle başlayan sorunların olası bir çözüm yolu..( üzerine alınmayanlar yine de genel kültür ya da bir arkadaşa yardım amacıyla okuyabilirler ;)
(REAL LOVE..)
 İlişkiler konusunda (ben hariç değil) büyük çoğunluğumuz (kabul etmesek de) sorunlu olduğumuz için,  bugünkü paylaşımımızla öğrendiklerinizi emin olunuz (yine kendimden biliyorum:) yaşamınızın belki de o kırılma noktasında (ya da umarım devamlı) mutlaka kullanacak ve tabii ki bana dua edeceksiniz,, yani o derece önemli bir yazı okumaktasınız şu an....
   Mucize kitabımız Gary Chapman'ın Beş Sevgi Dili adlı kitabı. Kitabı okuyanlarınız varsa mutlaka tekrar okumaları gerektiğini biliyorlardır zaten ve dolayısıyla şu anda bir özetini vereceğim fikirlerin tekrar hatırlanmasının hepimiz için gerçekten elzem (başka kelime bulamadım) olduğunu düşünüyorum. 
  Kısa bir giriş bilgisi vermem gerekirse; ana fikre göre hepimiz bebekliğimizden itibaren ebeveynlerimizle çevremizdeki diğer önemli kişilerin sevgilerini ifade etme biçimlerine dayalı sevgi dillerini gözlemleyerek oluşturduğumuz kendi baskın sevgi dilimiz vardır..
(BAŞKA BİR YAZIMIN KONUSU; ALDATMA..)
   Bu ana fikre göre karşımızdaki insanı seviyor ve ona bir şekilde (kendi sevgi dilimizle) sevgimizi ifade ediyor olabiliriz ama karşı tarafın ifade ettiği (ve anladığı) kendi baskın sevgi dili farklıysa eğer, yabancı dilleri konuşan insanların anlaşamaması gibi zaman içinde mutlaka karşılıklı olarak sevilmediğimiz yanılsamasıyla karşılaşıyoruz demektir.. 
(İLK SEVGİ DİLİ; ONAYLAYICI KELİMELER,
VE SEVİLENİN KABINA SIĞMAZ TEPKİSİ..)
   Oysa sevilme ihtiyacı karşılıklı olarak tüm ilişkilerin aslında kurulum sebebidir ve Dr. Chapman'a göre karşımızdakine onu sevdiğimizi her ifade ettiğimizde (tıpkı bankaya para yatırır gibi: biraz materyalist bir örnek oldu ama idare edelim)karşımızdakinin sevgi deposunu doldurmuş oluyoruz. Dr'umuza göre uzun yolda arabamızın deposu boşalınca ilerleyemeyeceği gibi (karşılıklı) olarak sevgilerini ifade edemeyenlerin boşalan sevgi depolarıyla ilişkilerini sürdürmeleri de mümkün olamamaktadır..
  Az sonra açıklayacağımız bu beş sevgi dilinden partnerinizin baskın sevgi dilini öğrenip konuşabilmeniz, onun size karşı davranışlarını (gerçekten de!) mucizevi şekilde) temelden değiştirecektir, zira sevgi depoları dolduğunda insanlar farklı hissetmeye  ve davranmaya başlamaktadırlar..
(2. SEVGİ DİLİ; KALİTELİ ZAMAN..)
   * Siz eşinizle oturup konuşmak derdindesiniz ama o size çiçek yolluyor(daha ne istiyor, demeyin sevgi dili farklı), siz akşam yemeğe götürmesi için sürpriz bekliyorsunuz ama o size sarılarak doyuyor (nankör demeyin bu işler böyle, öğrendiniz artık)... 
  İşte bu örneklerde sorun çiftlerin birbirini sevmesinde değil sadece sevgi dillerinin farklı olması dolayısıyla bir şekilde sevildiklerini hissedememelerinde diyebiliriz... 
(3. SEVGİ DİLİ; HEDİYE VERME..)
  * Özetle partnerinizin (arıza çıkarmaması için) sevgi deposunun dolu olması gerekiyor ve bunun için de karşınızdakinin baskın sevgi dilinin ne olduğunu anlamanız ve ona göre davranmanız gerektiğini anlamış bulunuyorsunuz. Peki bu beş sevgi dili nedir? derseniz.. lütfen kısaca özetlemeye çalışacağım bu kısmı dikkatli, inceleyip hafızaya alınız, dediğim gibi mutlaka işinize yarayacağı bir an gelecektir..
(4. SEVGİ DİLİ; HİZMET EYLEMLERİ..)
1. BASKIN SEVGİ DİLİ; ONAYLAYICI KELİMELER: 
   Sevginin amacı istediğimizi elde etmek değil, sevdiğimiz kişiyi mutlu edecek bir şey yapmak olduğuna göre bu tür sevgi dilinden anlayanlar için yapmamız gerek basittir; sözel iltifatlar veya takdir ifadeleri ile sevginizi iletmek..
   İyi bir şey yaptığında beklediği iltifatı etmekten sakınmamak, onu cesaretlendirmek, teşvik etmek bu sınıfa girer. buradaki püf noktalarından birincisi içten olmak, diğeri de ses tonuna gerekli tınıyı katabilmektir..
(5. SEVGİ DİLİ; FİZİKSEL TEMAS..)
   Eğer bu konuda benim gibi beceriksiz iseniz etrafı gözlemleyin, insanlar birbirine nasıl iltifat ediyor..
 2. BASKIN SEVGİ DİLİ; KALİTELİ ZAMAN:
   Bu sevgi dilinden anlayanlar için kaliteli zaman, belli bir süre boyunca tüm dikkatinizi ve ilginizi yanınızda bulunan partnerinize vermektir. televizyonu kapatıp yan yana oturduğunuzda, birbirinize bakarak konuştuğunuzda ve dinlediğinizde, bütün dikkat ve ilginizi bir birinize odakladığınızda, işte bu kaliteli zaman geçirmek anlamına geliyor ve baskın sevgi dili bu olan için tüm hediye ya da sevgi sözlerinden daha büyük şeyler ifade ediyor..
 
 3. BASKIN SEVGİ DİLİ; HEDİYE VERME:  Başlıktan da anladığınız gibi bu kişilere hediye almayacaksınız demektir..
(YALNIZ İSEN EĞER, ÖĞRENMEK
GELECEĞE YATIRIMIN OLACAK..)
   Tabii ki şaka bu kişiler karşısındaki kişinin kendisini gerçekten sevdiğini küçük hediyeleri aldığında daha fazla hissetmektedirler. Tabi eğer partneriniz daha önce verdiğiniz hediyeleri sevmediyse ve eleştirdiyse (hemen ona nankör demeyin), hediye almanın kesinlikle baskın sevgi dili olmadığını anlayabilirsiniz..
 4. BASKIN SEVGİ DİLİ; HİZMET EYLEMLERİ:   Bu beraber olduğunuz kişinin hoşuna gidecek şeyler yapmak anlamına gelir. Hizmet yoluyla yani onu sevindirecek şeyler yaparak onu sevdiğinizi hissettirmeye çalışırsınız. eylemden kasıt örneğin onun için yaptığınız bir akşam yemeği olabilir.bulaşıklara yardım etme (öff), çöpü çıkarmak, evinizle ilgilenerek ona ayrıca yardımcı olmak bu kişilerin kendini daha mutlu hissetmesini sağlamaktaymış..
   İşlerine yardım etmek ve bir şeyleri onunla yapmak, bu gün ya da bu akşam sana nasıl yardım edebilirim? diye sormak onların sevgi depolarını doldurmak için yeterli olmakta..
(BELA DA OLSA KORKMA.. .
KISACASI ŞANS VER HER DEFASINDA KADERİNE.)

   5. BASKIN SEVGİ DİLİ; FİZİKSEL TEMAS:  Sevgi kadar nefreti de ifade etmeye yarayan fiziksel temas baskın sevgi dili bu olanlar için; partnerinize dokunmak anlamına gelir. ona sarılamak, saçlarını okşamak yada elini tutmak bu kişilere verebileceğiniz en güzel hediye ve sevginizi ifade edebileceğiniz ve tabii ki onun bunu hissedebileceği en baskın yoldur..
  Sevgili arkadaşlar unutmayınız partnerinizin baskın sevgi dilini öğrendikten sonra onun sevgi ihtiyacını karşılamak her gün bilinçli olarak yapılması gereken bir eylemdir deniyor kitabımızda..
 

 Eğer ilişkiler konusunda bir miktar arızalı olduğunuzu düşünüyorsanız (çok normal, hangimiz değil ki) bu stratejilerin çok işinize yarayacağını garanti ederim...
 Artık geriye (ki bir yaranıza parmak bastığımı düşünüyorsanız, bu sabah) bahsettiğim kitabın tamamını okuyarak daha motive ve bilinçli şekilde ilişkinize bir ayar vermeniz ya da yeni ufuklara daha donanımlı olarak yelken açmanız kalıyor..
   Sevgiyle kalınız (hep bu cümleyle bitirmek istemişimdir..)          (Çetin Tarı) 


GÜNÜN VİDEOSU: 

AŞK YOK OLMAKTIR (MABEL MATİZ)GÜNÜN KARİKATÜRÜ.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder