28 Kasım 2013 Perşembe

BİLİNMEYEN NO:115

DERTLERİNİ BAŞKALARINI ANLATMA ASLA DİNLEMEYECEKLER,, 

YA DA RESİMLERLE HUZUR..(ONLARA ANLATARAK HUZUR BULACAĞINI
SANIYORSUN,, ETME..)
   Google + yine saçma sapan şekilde beni sınırladı (şarapsızlar diye ağzımı bozacağım:P  ) ve dolayısıyla yazdıklarımdan  oradaki arkadaşları en az 2 hafta haberdar edemeyecekmişim...
   Yine de yazmaya devam edecek ve oradan dönüp ne var ne yok diye kontrol eden arkadaşlar için yazılar yayınlamaya devam edeceğim.. (thank u)
   Bazen tekrar bazen yeniler şeklinde olacak bu yazılar, yeni bir yoldan oraya sızana kadar böyle aksayarak devam edecek galiba,, üzgünüm..
   Amma ve lakin yine de beni kolaçan edip okunma oranlarında fazla bir oynama yaratılmamasını sağlayıp böylece bana moral aktaran arkadaşlara teşekkür ederim.. Böylece yeni romanımı kotarmaya başlamış olurum belki de ve hatta sizi de haberdar eder, ilk bölümleri yayınlarım neden olmasın,, 
   O zamana kadar insanlara derdini anlatmanın aslında çok da parlak bir fikir olmadığını size anımsatacak bir yazımı paylaşmak istiyorum..
   İyi vakit geçirmeniz dileğiyle...
(KALİTELİ YAŞA,, BUNUN İÇİN PARA GEREKİR SAFSATASINDAN KURTUL..)
***
Bu gün belki bir çoğumuza paranoyakça gelebilecek ama, benim de yıllar içinde doğruluğuna fazlaca inanmaya başladığım ve hatta uygulamaya çalıştığım bir fikirden bahsedeceğim..
  Ama önce isterseniz iki bin yüz yıl öncesine, Romalı Şair Lucretıus zamanına dönelim (..hop, döndük, bu kadar basit. edebiyat böyledir işte:)
  Lucretius bugüne ulaşabilmiş ünlü eserinde;'Deniz kıyısının yüksek bir noktasına dikilerek, ufuktaki korkunç fırtınayla boğuşan, zavallı denizcileri seyrederken zevk alan insanları' anlatır..
(I LOVE VESPA)
  ''İnsan doğasıdır, vahşetten zevk alır ne var bunda?'' diyebilirsiniz belki ama buradaki nüans farklıdır. 
  Aslında bu insanlar şahit oldukları bu trajik olayın, onların başına gelmediğine sevinmektedirler..
  Öyle insanlarla karşılaşırsınız ki; bir başkasının başına gelen kötü bir olayın, o olayın ''oluşma olasılığını azalttığına'' inanarak bu duruma içten içe şükrederler.. Yani aslında olayın sizin başınıza geldiğine belli etmeseler bile sevinmişlerdir.. 
(HUZUR ARA,,, AMA BAŞKALARINDA DEĞİL..)
  Oysa maalesef istatistik bilimi böyle çalışmaz, yüz kere tura gelse de, yüz birinci atışın tura gelme olasılığını değiştirmez; yine %50'dir..
  Dünyanın gelmiş geçmiş en reel ve açık sözlü adamı, bir numaralı piskopat felsefecim Arthur Schopenhauer'ı da savunmama dahil edebilirim. 
  Schopenhaur bu konuda karanlık bilinç altımızı çıplak bırakacak örtüyü çekiverir üstümüzden ve nasıl insanlar olduğumuzu yüzümüze vurur acımasızca; 
(KENDİNLE BAŞ BAŞA KAL BUGÜN,, SANA İHTİYACI VAR MI? SOR..)
   Başkalarının senden daha çok acı çektiğini öğrenmek zevk verir
    Buradaki bıçak sırtına dikkat etmek gerekir yalnız;başkalarıyla derdinizi paylaşmak asla kötü değil ve hatta sağaltıcı ve sizi iyi hissettirici bir deneyimdir, ama bahsettiğim derdinizi kime açtığınızdır..
  Olur olmaz her insana daha ikinci günden gerçek dostuymuş gözüyle yaklaşıp tüm seceresini ortaya döken insanlara dikkat ediniz.. ''Neden güvenebileceğim bir insan yok etrafımda, oysa ben elimden geleni yapıyor ve kendimi dürüstçe açıyorum'' diyebilirler. Oysa yanlış olan üç şeyin farkında değillerdir..
(KABUĞUNU KIR ARTIK,, NELER OLUP BİTİYOR, DÜNYAYA BAK..)
 1. İlgili göründüğüne bakmayın; mazoşist değilse kimse diğerinin dertlerini (hele ki yeni tanışmışsa) dinlemek istemez,,
2. Öyle görünüyor bile olsa kimse sizin için gerçekten üzülmez,,
3. Öyle görünüyor bile olsanız, kimse karşısındakinden tavsiye almak istemez.. 
  Demek istediğimi anlatabildiysem eğer Lucretiusun anlattıklarında gerçeklik payı aramanızı tavsiye ederim, zira insan doğası aynen onun ve Schopenhauer'ın dediği gibi işler. 
(HİÇ BİR YENİ DENEYİMİN YOK VE HERGÜN TEKRARLADIĞIN
BU RUTİNE YAŞAMAK DİYORSUN..)
  Bırakın şefkat görmeyi insan oğlu başkalarının başına gelen kötü şeylerden maalesef zevk alır. Ve hatta öyle insanlar vardır ki derdi olan; akşam partneriyle kavga etmiş ya da patronla az önce tartışmış bir insan gördüğünde üzerine atılır; 
  Lütfen hayatım, bana anlatabilirsin, o kadar üzüldüm ki..(bunu sesinizi yayarak, yalan dünyadaki Zerrin gibi okuyun ama..)
  Oysa aradıkları sayenizde huzurdur. 
(SAHİP OLDUĞUN VE SANA MUHTAÇ TEK ŞEY VÜCUDUN
ARTIK ONA İYİ DAVRAN.. DOĞAL BESLEN, SPORA BAŞLA..)
  Patron onunla arayı bozduğuna göre en azından o gün size bulaşmayacak, akşam partneriyle kavgasının şiddetini öğrendiğinize göre,kendi eşinizin size kötü davranma derecesini kıyaslayarak daha ferahlayacağınız bir şey öğrenmişsinizdir.. 
  Sonra ki tavsiyesi ne olacak? Eğer şanslıysanız; istifa et, ya da boşa o herifi demesin diye dua etmeniz gerekir, zira o zayıf anınızda sığındığınızı gerçek bir can simidi zannedersiniz ama yılandır içten içe sizi umursamayan.. (biraz sert oldu ama derdimi açıkça anlatabilmek için marjinal örnekler vermeliydim..)
(YARIN YOKSUN UNUTMA,, ELİNDEKİ TEK HAYAT; BUGÜN..)
(AYNALARIN GÖSTERDİĞİ SOLACAK,,
İÇİNE BAK..)
  Kısaca sevgili arkadaşlarkonu derdinizi anlatmak ise (ve ille de böyle bir ihtiyacınız var ise) size çok yakın ve çok eskiden tanıdığınız dostlarınız ya da belki akrabalarınızdan, size en yakın olanını (bir tek kişi) seçiniz..
  Ulu orta planlarını anlatanlardan olmanın iyi bir şey olmadığı gibi önünüze gelen herkese dertlerinizi anlatmakta yaranıza merhem olmayabilir zira gördünüz, karşınızdakiler hangi niyetle sizi dinliyor..
  O yüzden bu gün çevrenizde başkalarının derdini dinlemek için çok hevesli görünen tipler varsa onlara daha alıcı gözle bakınız.. 
  Dinledikten sonra yüzlerinde zafer kazanmış edasıyla, bir rahatlama sigarası yakıyorlar mı:)
  Dertlerinizin uçan kelebekler misali her an dağıldığı,sonsuzluk açısından baktığınızdan dert diye bir şey olmadığını aslında soğuk kanlılıkla fark ettiğiniz ve kimseye anlatacak sıkıntınızın kalmayacağı mutlu hobiler ve gerçek dostluklarla örülü günler yaşamanız dileğiyle..     
                                        (Çetin TARI)


GÜNÜN VİDEOSU: HOŞ BİR FİLM TAVSİYESİ..

Bir Çeşit Jentin Hikayesi ( Alt Yazılı Video )
  

GÜNÜN KARİKATÜRÜ:

YENİ NESİL GICIK TİPLER VE BÜYÜK BABA..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder